NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Най-старият бард фестивал „Поетични струни“ събира поети с китари
2874
Тонът на времето

Най-старият бард фестивал „Поетични струни“ събира поети с китари

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация. Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври. Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента. Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година

| 09 Октомври 2024, 13:37 ч.
Най-старият бард фестивал „Поетични струни“ събира поети с китари
Най-старият бард фестивал „Поетични струни“ събира поети с китари
Снимка © DFA

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

„Обществен фонд – Лом“ връчи в крайдунавския град тазгодишните награди за култура и изкуство на името на д-р Хернани Цибрански, съобщиха от Община Лом.

Наградата за изобразително изкуство е присъдена на Красимир Кръстев-Ломски. Той е утвърден скулптор, ученик на Георги Чапкънов-Чапа и местните творци Кирил Апостолов и Иван Манойлов.

Кръстев е автор на барелефа на свети Иван Рилски, поставен на входа на Рилския манастир, на паметниците на рок легендите Рони Джеймс Дио и Георги Минчев, изработил е и барелеф на основоположника на българската етнография Димитър Маринов, който е поставен на сградата на Районния съд в Лом.

В раздел „музикално-драматично изкуство“ с годишната награда на фонда е отличена  Сияна Йорданова – преподавател по музика в Основно училище „Константин Фотинов“ - Лом, ръководител на вокална гру

Държавна опера-Стара Загора ще бъде домакин на Вечер на кубинската песен и сарсуела „Сесилия Валдес” от Годзало Руиг. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на културната институция.

Кубинската сарсуела „Сесилия Валдес” от композитора Годзало Руиг се представя за първи път в Стара Загора. Идеята за спектакъла е на Сарай Диас, артист-хорист в операта, която е от Куба, но в България създава семейство. Режисьор е директорът на старозагорската опера Огнян Драганов, аранжиментите са на Марта Месарош, която ще акомпанира на рояла заедно с камерния оркестър в състав - Кейко Танака-флейта (Япония), Роберто Мендес-кларинет (Испания) и Обeд Кортес – ударни (Мексико). 

Всички те са музиканти в оркестъра на Държавна опера-Стара Загора. Участие ще вземат солистите Деси Стефанова, Сарай Диас, Борис Т

Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.

Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.

„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати. 

Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е писателят, журналист и бард Владимир Левков (1950 – 1994). Двамата с Гриша Трифонов обсъждат идеята за провеждане на фестивала, но официално решението за създаването му в ефира на Българското национално радио съобщава актрисата Йорданка Кузманова, чието детство е свързано с Харманли, и която също присъства на Културните празници на града преди 28 години.

Оттогава досега „Поетични струни“ няма прекъсване, което го прави най-старият фестивал на бардове в страната, отбеляза Мария Дамянова.

Откриването му през тази година е в Културен център Харманли с концерт „Моята нова песен“, в който участниците във фестивала ще представят по една своя нова песен. В програмата следва рубриката „Къде беше, когато те нямаше“, създадена за бардове, участвали през годините на „Поетични струни“. В предстоящото издание тази рубрика е посветена на прибралия се наскоро от Рим отново в България Александър Мартинов. Той се завръща на бард сцената с  популярната си от близкото минало песен „Джени“.

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Последният филм на Паоло Сорентино "Партенопа" получи смесени отзиви заради сексуална сцена, съобщи АП. Лентата на Сорентино е посветена на свети Дженаро.

През 2016 сериалът "Младият папа", също режисиран от Паоло Сорентино, получи неохотна благословия за своето противоречиво представяне на образа на въображаем папа. Сега обаче "Партенопа" е стана обект на критика. Резултатът е покачване на интереса към филма, който оглавява боксофиса в Италия от излизането си през миналия месец. 

"Партенопа" е сниман в родния на Сорентино Неапол и представлява адаптация на елинския мит за сирената Партенопа, която се хвърля в морето, след като не успява да омагьоса Одисей със своята песен. Партенопа се свързва с Неапол - едно от имената на града е Партенопа, а жителите са наричани партенопейци.  

В края на филма провокативна сцена с участието на кардинал и прелъстите

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на фестивала „КвАРТал“ тази година, съобщават организаторите.

„Улица „Екзарх Йосиф", от Пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър&rdq

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври. 

Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.

Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.

Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да

Първата фестивална вечер  ще бъде закрита с рецитал „Сиврикая“ (връх край Харманли) на Красимир Първанов. Името на концерта е жест към създателя на фестивала Гриша Трифонов, тъй като заглавието му идва от песента на барда - „Сиврикая“, създадена по едноименното стихотворение на Трифонов.

Програмата на „Поетични струни“ във втория ден – на 12 октомври  продължава в местната винарна „Тера Тангра“. Концертът там е на тема „Младо вино с любими песни”  и е посветен на покойния вече дългогодишен спомоществовател на фестивала и основател на винарната Никола Зайчев.

По-късно завесата на бард сцената се вдига отново в Културен център на Харманли с  представяне на новата книга на Виктор Макаров „Етюди в проза и стих“.  Следва прожекция на документалния филм на Костадин Бонев „Гео Милев в лабиринта на времето“, създаден по книгата на писателя и бард Христо Карастоянов (1950 – 2024 ), който дълги години е бил част от фестивалната сцена в Харманли, припомни Мария Дамянова.

„С малко помощ от моите приятели“. Това заглавие носи концертът в рамките на фестивала, в който се изявяват дебютантите в него. Тази година дебютират: Жаклин Налбандян и Валентин Иванов, Биляна Тодорова, Георги Георгиев, Васко Георгиева и  Красимир Недев. Самостоятелният концерт е на Орлин Миланов и 10-годишната му внучка Радея Георгиева под заглавие „Внуците ни са талантливи“.

Фестивалната програма ще завърши с  „Концертът“, на който всички участници ще представят свои песни, създадени в годините и нови парчета, разясни Мария Дамянова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
2874
Тонът на времето

Най-старият бард фестивал „Поетични струни“ събира поети с китари

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

| 09 Октомври 2024, 13:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Най-старият бард фестивал „Поетични струни“ събира поети с китари
Най-старият бард фестивал „Поетични струни“ събира поети с китари
Снимка © DFA

Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.

„Обществен фонд – Лом“ връчи в крайдунавския град тазгодишните награди за култура и изкуство на името на д-р Хернани Цибрански, съобщиха от Община Лом.

Наградата за изобразително изкуство е присъдена на Красимир Кръстев-Ломски. Той е утвърден скулптор, ученик на Георги Чапкънов-Чапа и местните творци Кирил Апостолов и Иван Манойлов.

Кръстев е автор на барелефа на свети Иван Рилски, поставен на входа на Рилския манастир, на паметниците на рок легендите Рони Джеймс Дио и Георги Минчев, изработил е и барелеф на основоположника на българската етнография Димитър Маринов, който е поставен на сградата на Районния съд в Лом.

В раздел „музикално-драматично изкуство“ с годишната награда на фонда е отличена  Сияна Йорданова – преподавател по музика в Основно училище „Константин Фотинов“ - Лом, ръководител на вокална гру

Държавна опера-Стара Загора ще бъде домакин на Вечер на кубинската песен и сарсуела „Сесилия Валдес” от Годзало Руиг. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на културната институция.

Кубинската сарсуела „Сесилия Валдес” от композитора Годзало Руиг се представя за първи път в Стара Загора. Идеята за спектакъла е на Сарай Диас, артист-хорист в операта, която е от Куба, но в България създава семейство. Режисьор е директорът на старозагорската опера Огнян Драганов, аранжиментите са на Марта Месарош, която ще акомпанира на рояла заедно с камерния оркестър в състав - Кейко Танака-флейта (Япония), Роберто Мендес-кларинет (Испания) и Обeд Кортес – ударни (Мексико). 

Всички те са музиканти в оркестъра на Държавна опера-Стара Загора. Участие ще вземат солистите Деси Стефанова, Сарай Диас, Борис Т

Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.

Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.

„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати. 

Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.

Изложба „Керамиката – начин на живот“ ще бъде представена по повод 80 години от рождението на проф. Ивана Енева (1944-2022).

Откриването е на 3 септември в галерия „Академия“, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Заглавието на експозицията е вдъхновено от думите на проф. Енева: „За мен керамиката е начин на живот, а Академията – моя съдба“.

Ивана Енева е художник-изследовател в областта на керамиката, професор в Националната художествена академия, първата жена заместник-ректор на НХА и първата жена професор по керамика в България.

„В творбите си тя търси нова модерна образност, основана на изключителните интегрални свойства на глината да се свързва с други материали – стъкло, метал, хартия – с нови трайни пластични и естетически характеристики. Забележителни са нейните п

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.

Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е писателят, журналист и бард Владимир Левков (1950 – 1994). Двамата с Гриша Трифонов обсъждат идеята за провеждане на фестивала, но официално решението за създаването му в ефира на Българското национално радио съобщава актрисата Йорданка Кузманова, чието детство е свързано с Харманли, и която също присъства на Културните празници на града преди 28 години.

Наградата "Златен леопард" на 77-ия Международен филмов фестивал в Локарно, Швейцария, беше присъдена на литовския игрален филм "Токсично" (Toxic), съобщиха ДПА и АФП.

Дебютният филм на литовската режисьорка Сауле Блювайте проследява всекидневието на две млади жени под натиска на идеали за красота.

Наградата "Златен леопард" е в размер на 75 000 швейцарски франка (78 460 евро) и се разпределя между режисьора и продуцента. Сред нейните носители са Роберто Роселини, Джон Форд, Стенли Кубрик, Милош Форман, Майк Лий и Джим Джармуш.

Швейцарският фестивал присъди специални награди на Шах Рук Хан, Джейн Кемпиън и Алфонсо Куарон.

Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон, който е носител на "Оскар", получи награда за цялостно творчество.

Новозеландката Джейн Кемпиън беше удостоена с почетна награда "Леопард", която се връчва на изключителни личнос

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Последният филм на Паоло Сорентино "Партенопа" получи смесени отзиви заради сексуална сцена, съобщи АП. Лентата на Сорентино е посветена на свети Дженаро.

През 2016 сериалът "Младият папа", също режисиран от Паоло Сорентино, получи неохотна благословия за своето противоречиво представяне на образа на въображаем папа. Сега обаче "Партенопа" е стана обект на критика. Резултатът е покачване на интереса към филма, който оглавява боксофиса в Италия от излизането си през миналия месец. 

"Партенопа" е сниман в родния на Сорентино Неапол и представлява адаптация на елинския мит за сирената Партенопа, която се хвърля в морето, след като не успява да омагьоса Одисей със своята песен. Партенопа се свързва с Неапол - едно от имената на града е Партенопа, а жителите са наричани партенопейци.  

В края на филма провокативна сцена с участието на кардинал и прелъстите

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на фестивала „КвАРТал“ тази година, съобщават организаторите.

„Улица „Екзарх Йосиф", от Пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър&rdq

Изложбата „Разкази от злато и сребро“ откриха в обновената зала на Регионалния исторически музей (РИМ) в Перник. Проявата се състоя в навечерието на Деня на града – 19 октомври. 

Експозицията е гостуваща и е на Националния исторически музей (НИМ). Тя представя около шейсет ценни находки от третото хилядолетие пр. Хр. до Първото българско царство. Някои от експонатите се показват за първи път.

Гост на проявата бе заместник-кметът на Перник Стефан Кръстев, който коментира, че изложбата е плод на отлично създаденото сътрудничество между РИМ и НИМ.

Директорът на музея в Перник Милан Миланов определи експозицията като богатство. По думите му в нея са показани неща, с които малко народи могат да се похвалят, сред които най-старото златно съкровище в света - Варненският халколитен некропол, както и първите наченки на държавна власт още преди да

Оттогава досега „Поетични струни“ няма прекъсване, което го прави най-старият фестивал на бардове в страната, отбеляза Мария Дамянова.

Откриването му през тази година е в Културен център Харманли с концерт „Моята нова песен“, в който участниците във фестивала ще представят по една своя нова песен. В програмата следва рубриката „Къде беше, когато те нямаше“, създадена за бардове, участвали през годините на „Поетични струни“. В предстоящото издание тази рубрика е посветена на прибралия се наскоро от Рим отново в България Александър Мартинов. Той се завръща на бард сцената с  популярната си от близкото минало песен „Джени“.

Първата фестивална вечер  ще бъде закрита с рецитал „Сиврикая“ (връх край Харманли) на Красимир Първанов. Името на концерта е жест към създателя на фестивала Гриша Трифонов, тъй като заглавието му идва от песента на барда - „Сиврикая“, създадена по едноименното стихотворение на Трифонов.

Програмата на „Поетични струни“ във втория ден – на 12 октомври  продължава в местната винарна „Тера Тангра“. Концертът там е на тема „Младо вино с любими песни”  и е посветен на покойния вече дългогодишен спомоществовател на фестивала и основател на винарната Никола Зайчев.

По-късно завесата на бард сцената се вдига отново в Културен център на Харманли с  представяне на новата книга на Виктор Макаров „Етюди в проза и стих“.  Следва прожекция на документалния филм на Костадин Бонев „Гео Милев в лабиринта на времето“, създаден по книгата на писателя и бард Христо Карастоянов (1950 – 2024 ), който дълги години е бил част от фестивалната сцена в Харманли, припомни Мария Дамянова.

„С малко помощ от моите приятели“. Това заглавие носи концертът в рамките на фестивала, в който се изявяват дебютантите в него. Тази година дебютират: Жаклин Налбандян и Валентин Иванов, Биляна Тодорова, Георги Георгиев, Васко Георгиева и  Красимир Недев. Самостоятелният концерт е на Орлин Миланов и 10-годишната му внучка Радея Георгиева под заглавие „Внуците ни са талантливи“.

Фестивалната програма ще завърши с  „Концертът“, на който всички участници ще представят свои песни, създадени в годините и нови парчета, разясни Мария Дамянова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.